Chór i Orkiestra JORDAN

Opublikowano: 2015-10-08 10:07:46

Pomysł powołania do życia chóru i orkiestry powstał we wrześniu 2015 roku podczas Festiwalu Młodych Twórców. W sercach kilku osób - w tym naszego duszpasterza ks. Arkadiusza Szady - zrodziło się pragnienie stworzenia wspólnoty, która pięknem muzyki będzie przybliżać młodych ludzi do Boga.

Pomysł początkowo wydawał się jednak nie tyle nierealny, co nawet szalony. Skąd wziąć tylu muzyków, którzy chcieliby poświęcić swój czas na wspieranie duszpasterstwa młodych? Odpowiedź i rozwiązanie okazały się bardzo proste - włączyć w to dzieło właśnie młodzież! Szybko rozpoczęły się prace nad utworzeniem Chóru i Orkiestry JORDAN – udało się zebrać niezwykłe grono ludzi gotowych służyć innym swoim talentem. Pomimo tego, że od tamtej pory minęło już kilka lat, duch i charyzma zespołu pozostały te same. Aktywnie uczestniczymy w życiu młodzieży naszego miasta muzykując między innymi na Mszach Świętych, koncertach, wielbieniach i wielu innych spotkaniach. Stawiamy sobie niemałe wyzwania, a dzięki zaangażowaniu osób prowadzących naszą wspólnotę, udało nam się pojechać aż do Rzymu, oprawiając tam muzycznie Msze Św. w Bazylice św. Jana Na Lateranie, Bazylice św. Pawła Za Murami, czy Bazylice św. Piotra! Wszystko to działo się w ramach Narodowej Polskiej Pielgrzymki do Rzymu w dziękczynieniu za 1050-lecie Chrztu Polski oraz za minione już Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Inne wydarzenia, w których braliśmy udział to m.in.: Światowe Dni Młodzieży w Krakowie (byliśmy tam odpowiedzialni za oprawę muzyczną katechez dla polskich pielgrzymów na Stadionie Cracovii), poprzedzające je Dni w Diecezji w Parku Cytadela w Poznaniu, koncert adwentowy, koncert kolęd dla hospicjum „Palium”, Święto Młodych w Katedrze Poznańskiej, nabożeństwo Gorzkich Żali podczas Krajowego Duszpasterstwa Młodzieży, spotkanie młodzieży „Paradiso 2017” w Gostyniu, Wielbienie z udziałem Anny Golędzinowskiej, koncert kolęd w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

Nasz zespół tworzy czterogłosowy chór (sopran, alt, tenor, bas) oraz orkiestra złożona z instrumentów smyczkowych, dętych drewnianych, dętych blaszanych oraz sekcji rytmicznej. Muzykujemy nieustannie mając w myśli słowa, które wypowiedział jeden z największych twórców muzycznych romantyzmu, Ludwig van Beethoven: “Zagranie złej nuty jest bez znaczenia. Granie bez pasji jest niewybaczalne!”

Jeśli odnajdujesz się w naszych marzeniach i czujesz, że to dobre miejsce także dla Ciebie - zapraszamy Cię serdecznie! Przyjdź, zobacz i pokochaj tą wspólnotę tak mocno, jak my!

Chwalcie Boga w Jego świątyni, 
chwalcie Go na wyniosłym Jego nieboskłonie!
Chwalcie Go za potężne Jego czyny, 
chwalcie Go za wielką Jego potęgę! 
Chwalcie Go dźwiękiem rogu, 
chwalcie Go na harfie i cytrze! 
Chwalcie Go bębnem i tańcem, 
chwalcie Go na strunach i flecie!
Chwalcie Go na cymbałach dźwięcznych, 
chwalcie Go na cymbałach brzęczących: 
Wszystko, co żyje, niech chwali Pana!

/Ps 150/

 Zgłoszenia do chóru i orkiestry poprzez formularz


Tomasz Karwański - dyrygent

Styczność z muzyką ma odkąd pamięta, a nawet odkąd nie pamięta – jego rodzice są muzykami. Swoją edukację muzyczną zaczął właśnie w ich szkole, w rodzinnym mieście - w Pułtusku, w Szkole Muzycznej YAMAHA. To tam od 4 roku życia uczył się począwszy od keyboardów, przez fortepian, gitarę klasyczną, gitarę basową, perkusję i saksofon, mając również styczność przez 4 lata z chórem, jako chórzysta. W późniejszym czasie, uczęszczał także na prywatne lekcje śpiewu klasycznego.

Brał udział m.in.: w Międzynarodowych Letnich Warsztatach Jazzowych w Krakowie, w Warsztatach Gospel w Poznaniu, Skokach oraz Górze Kalwarii, w Warsztatach Chóralnych w Dreźnie, w Warsztatach Muzyki Liturgicznej w Poznaniu oraz wielokrotnie miał przyjemność współtworzyć i uczestniczyć w Wieczorach Chwały/Wielbieniach np. w Warszawie, Kaliszu, Pułtusku, czy w Poznaniu. Uczestnik wielu konferencji naukowo-artystycznych takich jak: Międzynarodowa Konferencja Edukacji Muzycznej (Poznań), Ogólnopolska Konferencja Naukowa „(Od)dajmy dzieciom głos” (Poznań), czy Międzynarodowy Turniej Dyrygentury Chóralnej „W stronę polifonii” (Wrocław).

Jest absolwwentem Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu na specjalności dyrygentura chóralna. Jest również chórzystą Chóru Kameralnego (Paderewski Chamber Choir), działającego przy uczelni. Zdobywca III miejsca na XVII Ogólnopolskim Konkursie Dyrygentów Chóralnych im. prof. Stanisława Kulczyńskiego w Poznaniu oraz nagrody od Chóru Dziewczęcego, Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego. Od listopada 2017 roku jest także asystentem dyrygenta, prof. Przemysława Pałki w Chórze Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Brał udział w Spotkaniach Lednickich LEDNICA 2000 w charakterze chórzysty Scholi Lednickiej. Także wielokrotny prowadzący podczas warsztatów muzycznych takich jak „Weekend w C-dur”, czy Ogólnopolskich Warsztatach przygotowujących do Spotkania Młodych na Polach Lednickich.

Mam ogromną przyjemność współpracować z Archidiecezjalnym Duszpasterstwem Młodzieży JORDAN, prowadząc Chór i Orkiestrę JORDAN. Muzyka jest moją pasją, pojawia się w każdej sferze mojego życia. Cieszy i zaskakuje mnie jak małe dziecko, które dostaje nieustannie nową zabawkę - w tym przypadku w postaci dźwięków. Uwielbiam zachwycać się momentami piękna muzyki w życiu i staram się również pomóc słuchaczom, aby zatracili się w chwili i oderwali od pędzącego wokół świata. Głęboko wierzę, że do końca mojego życia, będę mógł się dzielić z ludźmi tym pięknem.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Partnerzy: