Chór i Orkiestra JORDAN

Opublikowano: 2015-10-08 10:07:46

Historia powstania Chóru i Orkiestry Jordan

Pomysł powołania do życia chóru i orkiestry powstał we wrześniu 2015 roku podczas Festiwalu Młodych Twórców. W sercach kilku osób - w tym naszego duszpasterza ks. Arkadiusza Szady - zrodziło się pragnienie stworzenia wspólnoty, która pięknem muzyki będzie przybliżać młodych ludzi do Boga. Pomysł początkowo wydawał się jednak nie tyle nierealny, co nawet szalony. Skąd wziąć tylu muzyków, którzy chcieliby poświęcić swój czas na wspieranie duszpasterstwa młodych? Odpowiedź i rozwiązanie okazały się bardzo proste - włączyć w to dzieło właśnie młodzież! Szybko rozpoczęły się prace nad utworzeniem Chóru i Orkiestry JORDAN – udało się zebrać niezwykłe grono ludzi gotowych służyć innym swoim talentem. Pomimo tego, że od tamtej pory minęło już kilka lat, duch i charyzma zespołu pozostały te same.

Działalność

Aktywnie uczestniczymy w życiu młodzieży naszego miasta muzykując między innymi na Mszach Świętych, koncertach, wielbieniach i wielu innych spotkaniach. Stawiamy sobie niemałe wyzwania, a dzięki zaangażowaniu osób prowadzących naszą wspólnotę, udało nam się pojechać aż do Rzymu, posługując tam muzycznie na Mszach Św. w Bazylice św. Jana Na Lateranie, Bazylice św. Pawła Za Murami, czy Bazylice św. Piotra! Wszystko to działo się w ramach Narodowej Polskiej Pielgrzymki do Rzymu w dziękczynieniu za 1050-lecie Chrztu Polski oraz za minione już Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Inne wydarzenia, w których braliśmy udział:

- Światowe Dni Młodzieży w Krakowie (oprawa muzyczna katechez dla polskich pielgrzymów na Stadionie Cracovii),
- Dni w Diecezji w Parku Cytadela w Poznaniu (poprzedzające ŚDM w Krakowie),
- koncert adwentowy,
- koncert kolęd dla Hospicjum „Palium”,
- Święto Młodych w Katedrze,
- Nabożeństwo Gorzkich Żali podczas Krajowego Duszpasterstwa Młodzieży,
- coroczne Spotkanie Młodzieży „Paradiso” w Gostyniu,
- Wielbienie z udziałem Anny Golędzinowskiej oraz ks. Piotra Pawlukiewicza,
- koncert kolęd w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego,
- Prapremiera Pasji wg św. Jana (komp. Jakub Unolt),
- koncert „Studenci i ich chóry” organizowany przez Studenckie Koło ArtystycznoNaukowe dyrygentów chóralnych Akademii Muzycznej w Poznaniu,
- Czuwanie Młodych przed Katedrą Poznańską, z okazji 1050-lecia Archidiecezji Poznańskiej,
- posługa muzyczna podczas Mszy Św. z okazji 20-tych wojewódzko-archidiecezjalnych Dożynek Wielkopolskich,
- Msza Św. sprawowana przez biskupa Damiana Bryła na Jasnej Górze w Częstochowie
- reportaż dla TVP Studio Raban,
- gościnny występ podczas Koncertu Jubileuszowego 60-lecia Chóru Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu (Aula NOVA Akademii Muzycznej w Poznaniu),
- coroczne warsztaty Chóru i Orkiestry Jordan,
- współpraca z kompozytorką i wokalistką Gabi Gąsior w ramach zdalnego nagrania utworu „Słudzy Pańscy”.

Skład

Nasz zespół tworzą:
- chór mieszany,
- orkiestra symfoniczna,
- sekcja rytmiczna.

W skład Chóru i Orkiestry Jordan wchodzą osoby uczące się (powyżej 17 roku życia), studiujące, a także pracujące. Muzykujemy nieustannie mając w myśli słowa, które wypowiedział jeden z tzw. klasyków wiedeńskich i prekursor romantyzmu w muzyce – Ludwig van Beethoven: “Zagranie złej nuty jest bez znaczenia. Granie bez pasji jest niewybaczalne!”.

 Zgłoszenia do chóru i orkiestry poprzez formularz


Tomasz Karwański - dyrygent

 

 

Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 3 lat w Szkole Muzycznej YAMAHA w Pułtusku. Podczas 15-letniej nauki w tej placówce, zdobył gruntowne umiejętności gry na fortepianie, gitarze klasycznej, gitarze basowej, saksofonie. Przez 4 lata był też członkiem chóru działającego przy szkole.

Brał udział m.in.: w Międzynarodowych Letnich Warsztatach Jazzowych w Krakowie, w Warsztatach Gospel w Poznaniu, Skokach oraz Górze Kalwarii, w Warsztatach Chóralnych w Dreźnie, w Warsztatach Muzyki Liturgicznej w Poznaniu. Uczestnik konferencji naukowoartystycznych takich jak: Międzynarodowa Konferencja Edukacji Muzycznej (Poznań), Ogólnopolska Konferencja Naukowa „(Od)dajmy dzieciom głos” (Poznań). Tomasz był również prowadzącym m.in. podczas: Warsztatów Muzycznych w Brusach, Warsztatów Muzycznych w C-dur przygotowujących do Spotkań Lednickich, Warsztatów online „Co słychać? Grajmy razem! Piosenki z bajek” ze Szkołą Podstawową z Kobylnicy, a także Grand Prix Polskiej Chóralistyki w Poznaniu.

W roku 2020 z wyróżnieniem ukończył Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, specjalności dyrygentura chóralna. Od roku 2019 również pracownik tej instytucji. Zdobywca III miejsca na XVII Ogólnopolskim Konkursie Dyrygentów Chóralnych im. prof. Stanisława Kulczyńskiego w Poznaniu oraz nagrody od Chóru Dziewczęcego, Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego.

W latach 2017-2020 asystent dyrygenta w Chórze Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. W latach 2018-2019 członek rady artystycznej, asystent dyrygenta oraz dyrygent na Światowym Festiwalu Polonijnych Chórów w Koszalinie. Współzałożyciel, kierownik artystyczny oraz śpiewak w „Zespole Wokalnym Affectus”. Ma również bardzo bliski kontakt z muzyką pop-jazz. Jest współzałożycielem, kompozytorem oraz pianistą w zespole „Substytut?”.

Współpracuje również ze zwyciężczynią 57. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej „DEBIUTY” – OPOLE 2020 oraz FINAŁU programu „Szansa na Sukces Opole 2020” – Izabelą Zalewską, jako aranżer, kompozytor, wokalista, pianista. Od marca 2016 roku jest dyrygentem i kierownikiem artystycznym „Chóru i Orkiestry JORDAN”, zespołu działającego przy Duszpasterstwie Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Partnerzy: