Najnowsze wpisy:





X Maraton Biblijny

Opublikowano: 2014-03-28 13:34:59

Już po raz dziesiąty w niedzielę 16 marca 2014 roku w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Poznaniu rozpocznie się Maraton Biblijny. Fragmenty Biblii odczyta 1,5 tys. osób w 30 kościołach Archidiecezji Poznańskiej. Wspólne czytanie Pisma Świętego potrwa do 14 kwietnia.

W tym roku hasłem towarzyszącym czytaniu Pisma Świętego są słowa „Wierzę w Syna Bożego”, co bezpośrednio nawiązuje do ogłoszonego pod tym samym hasłem roku duszpasterskiego, w którym szczególny nacisk kładzie się na Słowo Boże. Jednym z celów maratonu jest zachęcenie do czytania Pisma Świętego, pogłębienie wiary oraz osobistej relacji z Panem Bogiem. Jak podkreślają organizatorzy publiczne czytanie Pisma Świętego ma być dla każdej parafii świętem Biblii.

Po raz pierwszy Pismo Święte czytane było w 2005 roku przez  876 osób, Maraton trwał wtedy bez przerwy 120 godzin. Od roku 2006 fragmentów Biblii jest 1500, a od roku 2007 Maraton Biblijny przyjął formę „wędrowną” i każdego dnia czytanie Pisma  odbywa się w innym kościele. Maratończycy będą czytać tzw. Biblię Poznańską, czyli tłumaczenie Pisma Świętego opublikowane w Poznaniu w latach 80. Specjalnie wydany na maraton egzemplarz Biblii Poznańskiej waży 18 kg. Organizacją maratonu od lat zajmuje się młodzież z Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej. Pomysłodawcą maratonu jest między innymi ks. Robert Korbik, wieloletni diecezjalny duszpasterz młodzieży.

W związku z rosnącym z roku na rok coraz większym zainteresowaniem organizacją Maratonu Biblijnego przez wspólnoty parafialne, w tym roku wydłużono czas trwania do 30 dni. Parafie które zdecydowały się wziąć udział w tym przedsięwzięciu leżą na terenie całej Archidiecezji Poznańskiej. Na trasie Maratonu znajdą się między innymi parafie w Koziegłowach, Kościanie, Śremie oraz Szamotułach. Jak podkreślają organizatorzy Maraton Biblijny jest wspólnym dziełem młodzieży z całej Archidiecezji i cieszą się, że tradycja wielkopostnego czytania Pisma każdego roku rozprzestrzenia się na wiele nowych miejsc i jest ciągle żywa.

W tym roku ostatnie fragmenty Pisma Świętego zostaną przeczytane w Katedrze Poznańskiej 14 kwietnia w Wielki Poniedziałek. Uroczyste zakończenie Maratonu będzie połączone z wprowadzeniem do Katedry symboli Światowych Dni Młodzieży - Krzyża i Ikony Salus Populi Romani, które tego dnia delegacja młodzieży Archidiecezji Poznańskiej przywiezie z Rzymu.

Rozpoczęcie X Maratonu Biblijnego - zapisy