Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie

Opublikowano: 2023-09-14 14:00:29

Światowe Dni Młodzieży 2023 w Lizbonie dobiegły już końca, a przez ponad dwa tygodnie naszej pielgrzymki tyle się wydarzyło! Pierwsze trzy dni spędziliśmy w słonecznym Algarve, gdzie mieliśmy okazję troszeczkę wypocząć, poznać kulturę i historię tamtejszych miasteczek, a także spróbować się w nie tak łatwej sztuce surfowania. Następnym przystankiem była Fatima, gdzie  modliliśmy się wspólnie krocząc drogą krzyżową do Aljustrel – miejsca narodzin trzech pastuszków Łucji, Hiacynty i Franciszka, którzy właśnie tu w 1917 roku doznali objawień Matki Boskiej. Stamtąd ruszyliśmy dalej do naszych rodzin w Barreirze i rozpoczęliśmy tym samym Dni w Diecezjach, które także były pełne wrażeń! W ich trakcie odwiedziliśmy Batalhe i Leiria, pielgrzymowaliśmy ponownie do Fatimy i wzięliśmy udział w Procesji Światła. Kolejnym etapem podróży była już Lizbona, gdzie czekało nas spotkanie z Papieżem i noc czuwania na polach z adoracją Najświętszego Sakramentu. Tutaj mieliśmy również okazję wysłuchać katechez, na których poruszyliśmy wspólnie tematy przygotowane przez Papieża Franciszka o ekologii integralnej, tolerancji i zmianach jakie nadchodzą w kościele.

Każdy dzień pielgrzymki był jedyny w swoim rodzaju, ale jedna rzecz pozostawała niezmienna – była nią codzienna Eucharystia, często w różnych miejscach, z różnymi ludźmi, jednak zawsze był to moment zjednoczenia i możliwie najpiękniejszy czas spotkania z Chrystusem. Czujemy też ogromną wdzięczność za każdego człowieka, radość ze spotkania i rozmowy, przez które niesamowicie działał Pan Bóg i które przyniosły tak wiele dobrych owoców i otwierały nasze serca, a miłością, którą zostaliśmy obdarowani przez tych, którzy przyjęli nas do siebie chcemy się dzielić dalej!

Papież Franciszek po Mszy Świętej kończącej pozostawił nas ze słowami „Jaśniejcie, słuchajcie i nie lękajcie się!” – takie jest właśnie nasze zadanie jako młodych chrześcijan, chcemy tą radość, która wypływa od Boga zanosić innym i w ten sposób świadczyć o Chrystusie, bo z Nim nie mamy się czego bać!

Zobacz galerię zdjęć