Czerpiąc u źródeł - Taize 2017

Opublikowano: 2017-09-12 13:51:42

„...do Taizé przybywa się jak do źródła. Wędrowiec zatrzymuje się, zaspakaja pragnienie i rusza w dalszą drogę.”- te właśnie słowa wypowiedział Jan Paweł II podczas swojej wizyty w małej, francuskiej wspólnocie braci z Taize.

W tym roku po raz kolejny wybraliśmy się do wspomnianego źródła. Co roku wracamy, w poszukiwaniu więzów solidarności, jedności chrześcijańskiej, odkrywania prawdy o Panu Bogu i samym sobie.

Do młodych uczestników spotkania z Poznania dołączyły w tym roku grupy z Dąbrówki i Gostynia wraz z księżmi. Wyjechaliśmy na początku sierpnia na standardowy tydzień, podczas którego modliliśmy się, poznawaliśmy inne kultury i rozmawialiśmy na tematy, które często dzielą nas chrześcijan. Taize pozwala poznać perspektywę drugiego człowieka, zrozumieć i otworzyć się na tego, który może i pochodzi z innego kraju i innego odłamu chrześcijaństwa, ale w gruncie rzeczy pozwala nam odkryć, że więcej nas z nim łączy niż dzieli.

W tym roku powrócono do dawnej tradycji spotkań brata Aloisego (przewodniczącego wspólnoty) z młodymi przedstawicielami różnych krajów. Wybraliśmy się do domu braci, w którym otrzymaliśmy drobny poczęstunek, mieliśmy możliwość zapytania i porozmawiania na nurtujące nas tematy.

Poza międzynarodowym doświadczeniem, także my Polacy mieliśmy okazję się spotkać i dowiedzieć, co się dzieje w różnych zakątkach naszego kraju. Taką szansą było spotkanie narodowe oraz śniadanie z bratem Markiem, Maciejem oraz Wojtkiem.

Poza życiem Taize udało nam się zorganizować także wypady do przepięknych burgundzkich wiosek i  skosztować francuskich smakołyków.

Dlaczego chcemy wracać?

Każdy wyjazd jest wyjątkowy i za każdym razem odkrywamy inną, nową, nieznaną dotychczas odsłonę Taize. Każdy wyjazd jest niepowtarzalnym przeżyciem, bo co roku przyjeżdżamy jako nowa osoba, z innym bagażem doświadczeń, z nowymi pytaniami, nowymi oczekiwaniami, a to sprawia, że nigdy nie wraca się z poczuciem pustki.

Co takiego sprawia, że chcemy tam wracać? Co takiego przyciąga młodych z Archidiecezji Poznańskiej, że jeżdżą do tej małej, francuskiej wioski?

Odkryj to, jadąc z nami na najbliższe Europejskie Spotkanie Młodzieży organizowane przez braci z Taize, które odbędzie się na przełomie grudnia i stycznia w Bazylei! Zapisy już wkrótce. :)