Woreczek ryżu

Opublikowano: 2017-02-21 11:44:25

W związku z rozpoczynającym się w najbliższym czasie okresem Wielkiego Postu zachęcamy wszystkie parafie naszej archidiecezji, a szczególnie wspólnoty młodzieżowe wraz z duszpasterzami do włączenia się w akcję „Woreczek Ryżu”. Tym razem chcemy pomóc misjonarzom z Rwandy zbudować szkołę. Szkoła jest w Sanktuarium Matki Bożej w Kibeho miejsce objawień Matki Bożej, Koszt postawienia budynków szkoły może sięgać do kwoty ok: 150.000 $. Jest to szkoła dla 150 dzieci w wieku przedszkolnym od 3 do 6 lat. Dodatkowo nasza diecezja wspiera dzieło poprzez wolontariat, który będzie pracował na rzecz szkoły w Rwandzie już w najbliższe wakacje.

Akcja „Woreczek Ryżu” ma trzy wymiary:

  1. postu – w wybranym dniu woreczek ryżu staje się jedynym posiłkiem,
  2. modlitwy – wspominamy w modlitwie młodych prosząc o łaskę wiary,
  3. jałmużny – pieniądze, które przeznaczylibyśmy na posiłki, składamy jako ofiarę.

Ważne, aby nie zatracić żadnego z powyższych wymiarów. Nie są ważne wyłącznie złożone ofiary, ale również wymiar modlitwy i postu.

Zadaniem młodzieży w parafii będzie przygotowanie woreczków z ryżem. Proponujemy zakupić ryż pakowany w 100. gramowe foliowe torebki. W ten sposób ryż jest już odważony i wstępnie zapakowany. Z dostępnego białego lub szarego płótna, lnu czy bawełny (np. resztki zasłon, firan, obrusu) należy uszyć woreczki o wymiarze około 12 x 18 cm lub wiązać sznurkiem kwadratowy kawałek materiału. Można też do tego celu użyć gotowych papierowych torebek śniadaniowych. Foliowe woreczki z ryżem wkładamy do uszytych z materiału lub papierowych sakiewek i przewiązujemy szarym, lnianym sznurkiem, dołączając do tego małą karteczkę z tekstem wyjaśniającym cel akcji (wzór do pobrania tutaj). Ze względu na koszty związane z pierwszym zakupem odpowiedniej ilości ryżu duszpasterze wspólnoty proszeni są o wsparcie finansowe projektu (zwrot kosztów pierwszego zakupu należy odliczyć z zebranych ofiar i zwrócić duszpasterzom). Akcję „Woreczek Ryżu” można przeprowadzić przez kilka niedziel Wielkiego Postu lub przy okazji wielkopostnych rekolekcji parafialnych.

Ofiary prosimy przesłać na konto Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej Jordan:

Archidiecezja Poznańska – JORDAN;

61-111 Poznań, ul. Ostrów Tumski 2;

91 1600 1084 0004 0503 6227 0001

Tytuł przelewu: RWANDA

Informacje o parafii, która zdecyduje się na przyłączenie do projektu proszę przesłać na adres Duszpasterstwa Młodzieży dm@archpoznan.pl. Z podesłanych informacji stworzymy wirtualną mapę. Plakaty i ulotki do woreczków dostępne na stronie www.jordan-poznan.pl. Informacji udziela również ks. Dawid Stelmach pod numerem telefonu 668 423 448.

Plakat do pobrania